Mogiła Jana Pieniążka zamordowanego 18 stycznia 1945 roku przez gestapo

Lokalizacja: Aleja Chopina – cmentarz komunalny, sektor 117, rząd 5, grób 37

Zobacz na GROBONET

Zamordowani w lesie wienieckim.  Zobacz miejsce upamiętnienia.

Jan Pieniążek urodził się 7.III.1904 r. w Myszkowie, par. Żarki, woj. kieleckie, w rodzinie Franciszka i Józefy z d. Wielimbork (c. Józefa i Marcjanny z d. Woydyło). Jego ojciec był robotnikiem kolejowym. Jan Pieniążek był dyplomowanym budowniczym miejski, ale nie wiadomo czy był właścicielem firmy budowlanej czy też pracownikiem samorządu Włocławka.
Przez wiele lat był związany z PPS we Włocławku. Jan Pieniążek znany był we Włocławku ze swojej działalności społecznej. Zaangażował się w działalność Związku Zawodowego Pracowników Miejskich i Komunalnych, aktywny był też w Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego, które zajmowało się samokształceniem, organizacją akcji odczytowych, działalnością wydawniczą oraz animacją ruchu artystycznego wśród robotników. Należał też do antyfaszystowskiej Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela założonej w 1921, a której celem była obrona swobód demokratycznych. Pieniążek działał w niej przeciw prześladowaniom politycznym, a także nietolerancji, występował m.in. w obronie więźniów politycznych i domagał się likwidacji obozu w Berezie Kartuskiej.
Został aresztowany przez gestapo latem 1944 r. za działalność konspiracyjną w komórce Polskiej Partii Robotniczej we Włocławku przeciw Niemcom. Od tego czasu aż do stycznia przebywał w więzieniu gestapo przy ob. ul. Kościuszki we Włocławku, gdzie torturami chciano wymusić zeznania o innych członkach PPR w mieście. W dniu 18.I.1945 r. na dwa dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Włocławka wraz z innymi został zamordowany w lesie wienieckim. W dniu 17 maja 1945 r. została przeprowadzona ekshumacja z udziałem m. in. Anieli Pieniążek, która rozpoznała zwłoki męża. W dwa dni później odbył się zbiorowy pogrzeb 9 ofiar tej zbrodni, który poprzedzony mszą żałobną przerodził się w manifestację antywojenną z udziałem kilku tysięcy mieszkańców Włocławka.

Autor: Władysław Kubiak

Idź do tego miejsca!

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

Jedna myśl na temat “Mogiła Jana Pieniążka zamordowanego 18 stycznia 1945 roku przez gestapo

Możliwość komentowania jest wyłączona.