Tablica Upamiętniająca dokonania poległych i walczących na froncie strażaków

Lokalizacja: ul. Rolna 1, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Idź do tego miejsca!

W 1920 roku bardzo ciężkie walki toczyły się na rubieżach wschodnich. Rosyjskie wojska wdzierały się w głąb ziem polskich. Podobnie jak w 1914 roku w oparciu o Włocławską Ochotniczą Straż Ogniową (WOSO) powołano Komitet Obrony Państwa, do którego włączono wszystkich strażaków oraz ogłoszono nabór do oddziałów obrony miasta. Na komendanta Komitetu Obywatelskiego powołano naczelnika straży Franciszka Konwickiego. Działalność wyzwoleńcza i obronna włocławskich strażaków odbiła się szerokim echem wśród członków okolicznych straży. Na ich apel wielu mieszkańców powiatu włocławskiego ochotniczo wstąpiło do wojska. Wielu z nich poległo na polu walki. Upamiętnieniem dokonań poległych i walczących na froncie strażaków była wmurowana tablica pamiątkowa w korytarzu (obok wejścia do sali głównej) remizy przy ulicy Żabiej 8.

Tablicę tę wmurowano w 1922 roku. Tablica przetrwała do końca II wojny światowej, po czym została zdemontowana. Najpierw przechowywano ją w magazynie straży pożarnej, później w niewyjaśnionych okolicznościach znalazła się w harcerskiej stanicy wodnej we Włocławku, przy bulwarach, a następnie – po przecięciu – wykonano z niej dwie płyty nagrobne, które znajdują się na jednym z grobów Cmentarza Komunalnego we Włocławku zamontowane napisem do wewnątrz.

W 2011 roku, z inicjatywy ówczesnego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku st. bryg. Grzegorza Świątkowskiego, powstała replika tablicy pamiątkowej. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się w dniu 10 listopada 2011 roku w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na ul. Rolnej 1. Na uroczystości obecni byli m.in.: bryg. Krzysztof Michałowski – zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP, p. Stanisław Wawrzonkoski – przewodniczący Rady Miasta Włocławek i pan Tomasz Wąsik – kierownik Muzeum Historii Włocławka.

Informacje na stronę przekazał: zastępca komendanta miejskiego PSP we Włocławku st.bryg. Dariusz Kuligowski.

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

Jedna myśl na temat “Tablica Upamiętniająca dokonania poległych i walczących na froncie strażaków

Możliwość komentowania jest wyłączona.