Tablica Pamięci Józefa Arentowicza

Lokalizacja: ul. Bojańczyka 29

Działacz społeczny, kolekcjoner, twórca prywatnego Muzeum Miar.

W 1927 roku Józef Arentowicz przeniósł się na stałe do Włocławka, gdzie objął posadę naczelnika Urzędu Miar, które to stanowisko pełnił do przejścia w 1961 roku na emeryturę. Przez szereg lat gromadził obiekty zabytkowe przyrządów pomiarowych, dokumenty i ryciny dotyczące dziejów miernictwa zarówno Polsce, jak i w krajach ościennych. W latach 1927 — 1939 część swoich zbiorów przekazał Muzeum Kujawskiemu we Włocławku. Wśród nich znajdowały się m.in. żarna słowiańskie oraz waga bezmian z XVII wieku, o której wspomniał w rozprawach naukowych wybitny archeolog Józef Kostrzewski.

Po zakończeniu działań wojennych w lutym 1945 roku przystąpił do organizacji Obwodowego Urzędu Miar we Włocławku. Pod koniec lat 40. Główny Urząd Miar w Warszawie powołał na wniosek J.Arentowicza Komisję Historyczną , zadaniem której miało być utworzenie Centralnego Muzeum Metrologicznego.

Zainteresowania historią, nie tylko metrologiczną, sprawiły, że w 1956 roku J.Arentowicz był współtwórcą Włocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, w którym w latach 1956 — 1966 pełnił funkcję prezesa.

Józef Arentowicz zmarł 14 lipca 1972 roku we Włocławku i pochowany został na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Źródło: Stanisław Kunikowski Włocławski Słownik Biograficzny WTN

Więcej informacji:

Idź do tego miejsca!

 

Własność oryginału: Ewa Arentowicz – wnuczka Józefa Arentowicza

 

Własność oryginału: Ewa Arentowicz – wnuczka Józefa Arentowicza

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?