Lokalizacja: Plac Mikołaja Kopernika 7, zachodnia ściana Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
10 kwietnia 2011 r. – w ramach obchodów I rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – we włocławskiej Bazylice Katedralnej odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar, którzy stracili życie w drodze na zeszłoroczne uroczystości ku czci ofiar mordu katyńskiego. Po liturgii bp Wiesław Mering odsłonił i poświęcił okolicznościową tablicy, umieszczoną na zewnątrz katedry.
Tablica powstała z inicjatywy prezydenta, przewodniczącego rady miasta, kurii diecezjalnej oraz włocławskich parlamentarzystów wszystkich opcji.
Więcej informacji:
W pierwszą rocznicę
10 kwietnia 2011 roku w bazylice katedralnej we Włocławku o godz. 12.30 biskup diecezjalny Wiesław Mering przewodniczył mszy świętej w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych uczestników tamtego tragicznego lotu. Ich nazwiska odczytał proboszcz parafii katedralnej i kustosz katedry ks. prałat Stanisław Waszczyński.
Wśród uczestników celebracji obecni byli parlamentarzyści, prezydent Włocławka Andrzej Pałucki i członkowie władz miejskich, przedstawiciele instytucji i środowisk politycznych, związkowcy NSZZ Solidarność. W kazaniu bp Mering zaapelował do Rady Miasta o zgodne ustanowienie we Włocławku miejsca – ulicy, placu, skweru – nazwanego imieniem Lecha Kaczyńskiego. – Chodzi nie tylko o zewnętrzną formę uczczenia pamięci Prezydenta. Miejsce to będzie przypominać o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej, jak również o konieczności posługiwania się prawdą w każdym ludzkim działaniu i wzywać do modlitwy. Bez prawdy, modlitwy i pamięci życie ludzkie straciłoby sens – stwierdził.
Takim miejscem jest już we Włocławku tablica umieszczona na zewnętrznej zachodniej ścianie katedry. Wykonał ją poznański plastyk Stanisław Mystek. Napis umieszczony na płycie z brązu głosi pamięć „ofiar katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz 94 osób tworzących delegację narodu polskiego, udającą się na 70. rocznicę mordu katyńskiego”. Wyżej umieszczono krzyż i herb Polski.
Odsłonięcie, a następnie poświęcenie tablicy, nastąpiło po mszy św. Po odśpiewaniu hymnu „Boże, coś Polskę” złożono wieńce zapalono znicze pamięci, trębacz odegrał sygnał żałobny „Cisza”.
Tekst i zdjęcia z uroczystości – Barbara Sawic.