Mogiła Stanisława Sarjusza-Zaleskiego oficera 1 SPS poległego w 1919 roku pod Lidą

Lokalizacja: Aleja Chopina – cmentarz komunalny, sektor 19, rząd 1, grób 12

Zobacz na GROBONET

Stanisława Zaleski –  oficer 1 suwalskiego pułku strzelców (późniejszy 41 suwalski pułk piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Od 2015 roku grobem opiekują się uczniowie, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej we Włocławku.

Ppor. Zaleski odznaczył się w kilku akcjach bojowych i jest wymieniony w historii 41 suwalskiego pp jako ZALEWSKI, ale na liście strat jako ZALESKI.
Na początku 1919 r. oddziały niemieckie opuszczały wileńszczyznę i grodzieńszczyznę. W ślad za nimi nadciągała Armia Czerwona …
Dn. 8 marca 1919 r. I batalion suwalskiego pułku strzelców natarł na wieś Szpilki w rej. Szczucina (obecnie Białoruś).
Kompanie 1-a i 3-a wsparte silnym ogniem artylerii i ciężkich karabinów maszynowych, śmiało i energicznie ruszyły naprzód. Nieprzyjaciel, zaskoczony silnym ogniem i zdecydowanym natarciem, opuścił stanowiska i rzucił się do bezładnej ucieczki, napotykając na własnych tyłach oddziały polskiej kawalerii. W natarciu tym odznaczył się ś.p. podporucznik Zalewski, który celnym ogniem karabinów maszynowych zadawał nieprzyjacielowi ciężkie straty.

W nocy z 15 na 16 kwietnia 1919 r. suwalski pułk uderzył na Lidę (kompanie 1, 3 i 7 oraz kompania ckm). Nie udało się zaskoczyć bolszewików. Po całodziennej walce zdobyto przedmieście Słobódka i dworzec kolejowy. Kompanie 1 i 3 ruszyły na Lidę.
Na ulicach wywiązała się walka, w której zostali zabici: porucznik Felicjan Rotkiewicz – dowódca 3-ej kompanii i podporucznik Stanisław Zalewski.

Walki w Lidzie trwały do 17 kwietnia, kiedy to do boju weszły bataliony 5 i 6 pułków piechoty legionów. W dniu 19 kwietnia 1919 r. suwalski pułk strzelców podjął obiadem Naczelnego Wodza, który na prośbę dowódcy pułku i oficerów zgodził się zostać szefem pułku. Źródło: Szkoła Podstawowa nr 10

Zobacz również:

Nazwisko Stanisława Sarjusza-Zaleskiego widnieje również na tablicy upamiętniającej wychowanków poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1914-1921, która mieści się w  I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku na ulicy Mickiewicza 6 [ ZOBACZ ]

Idź do tego miejsca!

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

Jedna myśl na temat “Mogiła Stanisława Sarjusza-Zaleskiego oficera 1 SPS poległego w 1919 roku pod Lidą

Możliwość komentowania jest wyłączona.