Pomnik świętego Jana Nepomucena

Lokalizacja: Plac Kopernika

Idź do tego miejsca!

Pomnik stojący na placu im. Mikołaja Kopernika w pobliżu bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Najstarszy z pomników włocławskich.

Nie jest znana dokładna data jego powstania, prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, niedługo po tym jak papież Benedykt VIII wyniósł Jana Nepomucena na ołtarze w 1729. Pierwsza wzmianka historyczna z nim związana wspomina, że w 1770 kanonik Grzegorz Strzelecki ufundował nową tablicę w miejsce znajdującej się tam wcześniej, zniszczonej przez czas.

Znajdująca się na cokole figura przedstawiała świętego w stroju kapłańskim, z palmą męczeństwa i palcem na ustach, będących symbolem dochowania tajemnicy spowiedzi. Na ostatnim zachowanym zdjęciu pomnika widać, że stał on na ceglanej podmurówce, otoczony metalową balustradą. Kult świętego był bardzo popularny w mieście, m.in. w związku z tym, że św. Jan Nepomucen był czczony jako chroniący od powodzi.

Jak inne włocławskie pomniki, także i ten został w 1940 zburzony przez Niemców. W 1996 niedaleko miejsca, w którym znajdował się ten pomnik, wzniesiono kolejny, poświęcony prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Jego odsłonięcie miało miejsce 11 maja.

źródło: Wikipedia

źródło: https://znad-wisly.blogspot.com/2015/02/wocawskie-pomniki-ktorych-juz-nie-ma.html

 

źródło: https://znad-wisly.blogspot.com/2015/02/wocawskie-pomniki-ktorych-juz-nie-ma.html
żródło: http://knh.wwi.pl/miedzy-kryzysem-a-rozwojem-historia-wloclawka/nepomucen/
Linoryt Leona Płoszaya
źródło: http://fotomuzeum.faf.org.pl Zofia Chomętowska, 1936 © Chomętowscy / FAF

Ze zbiorów Łukasza Daniewskiego
Ze zbiorów Łukasza Daniewskiego

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?