Lokalizacja: Osiedle Chrobry. W 2008 roku rzeźbiarzowi nadano tytuł „Zasłużony dla miasta Włocławek” oraz nazwano ulicę jego imieniem.
Idź do tego miejsca!

Stanisław Zagajewski (ur. ok. 1927, zm. 4 kwietnia 2008 we Włocławku) – polski rzeźbiarz samouk, artysta z nurtu Art Brut, sztuki prymitywnej, surowej, intuicyjnej. Przez włocławian nazywany Stasiu Śrubka lub Włocławski Nikifor
Patroni włocławskich ulic – co ich łączyło z naszym miastem?
Stanisław Zagajewski (1927-2008), polski rzeźbiarz samouk, artysta z nurtu Art Brut, sztuki prymitywnej, surowej, intuicyjnej. Przez włocławian nazywany Stasiu Śrubka, patron ulicy na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Rok urodzenia jest przybliżony; dwuletnie dziecko zostało znalezione pod kościołem św. Barbary w Warszawie. Do metryki wpisano fikcyjną datę urodzenia, chłopcu nadano imię Stanisław i nazwisko Zagajewski. Przebywał w sierocińcach w Ciechocinku i Grabiu, potem w domu Brata Alberta w Warszawie – tam uczył się różnych zawodów do 1949 roku.
W 1961 roku Zagajewski spotkał Aleksandra Jackowskiego z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, który okazał zainteresowanie jego pracami rzeźbiarskimi. To spotkanie zaważyło na dalszym życiu artysty. Stanisław Zagajewski do Włocławka przyjechał w 1963 roku. Najpierw mieszkał w piwnicy domu przy ulicy Smolnej, potem w domku przy ulicy Dziewińskiej. Nie chciał bogactwa ani splendoru. Za towarzyszy życia wystarczyły mu pieski i bardziej dbał o nie niż o siebie. Większość z nas zetknęła się z nim osobiście.
Źródło: „Stanisław Zagajewski 1927-2008 Wspomnienia o mistrzu w obiektywie Jana Sieraczkiewicza”.
Opracowała: Jolanta Lewandowska.
Zobacz również:
Zobacz także:


Zbiory Sztuki – MZKiD – ul. Zamcza 10/12
RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)


Zobacz jeszcze:
- Stanisław Zagajewski. Michał Anioł z Włocławka
- Stanisław Zagajewski. Michał Anioł z Włocławka – audycja audio