Lokalizacja: oś. Południe
Idź do tego miejsca!
Izabela Zbiegniewska urodzona w 1831 roku w Ostrołęce, zmarła w 1914 roku we Włocławku – polska pedagog, działaczka społeczna i publicystka. Przewodnicząca włocławskiej Rady Opiekuńczej oraz Komitetu Opieki nad Więźniami w czasie powstania styczniowego.
Patroni włocławskich ulic – co ich łączyło z naszym miastem?
Izabela Zbiegniewska (1831-1914), nauczycielka, działaczka społeczna, patriotka, patronka ulicy na osiedlu Południe.
Urodziła się w Ostrołęce, po ukończeniu szkół w zakresie nauk pedagogicznych i uzyskaniu dyplomu, w 1856 roku przyjechała do Włocławka. Prowadziła prywatną pensję przy ulicy Nowej 25, którą potem przeniosła do domu bankiera Lewińskiego w okolicy Starego Rynku. Potajemnie nauczała j. polskiego i historii.
W 1860 roku zorganizowała we Włocławku Komitet Opieki nad Więźniami, którego była przewodniczącą. Aktywnie włączała się w pomoc powstańcom, z wielkim zaangażowaniem czyniła starania o ułaskawienia dla niektórych skazanych – zwłaszcza dla Stanisława Bechiego.
Z inicjatywy Izabeli Zbiegniewskiej powstał we Włocławku szpital przy ulicy Toruńskiej, pierwsza Biblioteka Miejska, sklep spożywczy prowadzony przez wygnańców. Ponadto zorganizowała ochronki dziecięce i teatr amatorski (ul. Nowa 3 przy Przedmiejskiej).
Źródła: „Zasłużeni dla Włocławka”, Teresa Bojarska (1991), „Patroni włocławskich ulic” pod red. Beaty Krajewskiej (2004), „Włocławek Dzieje miasta” pod red. Jacka Staszewskiego (1999).
Opracowała: Jolanta Lewandowska.
Zobacz również:
Zobacz także:
- Izabela Zbiegniewska : (przyczynek do historji Entuzjastek) – Tadeusz Fiutowski
- Wspomnienia o Stanisławie Bechi’m bohaterze-Włochu z roku 1863 1924
Jedna myśl na temat “Ulica Izabeli Zbiegniewskiej”
Możliwość komentowania jest wyłączona.