Mogiła Jerzego Pieszkańskiego por. Marynarki dowódcy statku Moniuszko poległego pod Bobrownikami w 1920 roku

Lokalizacja: Aleja Chopina – cmentarz komunalny, sektor 84A, rząd 16, grób 521.

Idź do tego miejsca!

Zobacz na GROBONET

Zobacz także:

Zobacz również:

Wydarzenia wojenne miały miejsce 14 sierpnia 1920 roku w okolicach Bobrownik Mikorzyna i Nieszawy.  Rosjanie zorganizowali zasadzkę na przepływające Wisłą transporty zaopatrzenia. Ofiarą padł prywatny holownik „Lubecki”, który został zdobyty, a załogę wzięto do niewoli.
Statek uzbrojony ORP „Moniuszko” z III Dywizjonu Flotylli Wiślanej, który płynął z kierunku Torunia, na wysokości zamku w Bobrownikach i Mikorzyna zaatakował rosyjską przeprawę przez Wisłę, został ostrzelany przez oddział sowiecki z III Korpusu Konnego Gaj- Chana. Pociski z broni maszynowej uszkodziły statek poniżej linii wody. Zabity został Józef Mizera, cywilny kapitan statku. Wtedy dwudziestoletni dowódca ppor. mar. Jerzy Pieszkański skierował statek na przeciwległy brzeg, gdzie rozładowano amunicję i ewakuowano załogę, która na brzegu rzeki dalej kontynuowała ostrzał wroga. Podporucznik Jerzy Pieszkański zmarł w wyniku odniesionych ran. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika marynarki i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy.

Ppor. Pieszkańskiego pochowano w płytkim grobie w pobliżu Mikorzyna. Po kilkunastu dniach jego ciała ekshumowano i statkiem przewieziono do Włocławka. Został pochowany  na cmentarzu komunalnym. Tutaj znajduje się także grób kapitana Antoniego Mizery.

Mogiłę Jerzego Pieszkańskiego (kwatera 84)otaczają cztery potężne kotwice połączone łańcuchami.  Na płycie nagrobnej m.in. czytamy:

„NIGDY NIE WIDZIAŁEM MATKI OJCZYZNY. PRZYWĘDROWAŁEM DO NIEJ I SPEŁNIŁEM SWÓJ TWARDY DŁUG POLAKA”.

Na płycie wyryto miejsce i rok urodzenia i zgonu. Jerzy Pieszkański urodził się w Ustiużnie, w Guberni Nowogrodzkiej w 1900 r. jako syn Edwarda, generała-majora floty rosyjskiej. Do Polski przybył w 1918 r. Pełnił służbę w Polskiej Marynarce Wojennej we Flotylli Wiślanej.  Zmarł mając 20 lat.
Napisy na płycie nagrobnej kapitana Antoniego Mizery zatarły się i trudno je odczytać. Źródło: Kujawy.media.pl

Symboliczny grób por. marynarki Jerzego Pieszkańśkiego znajduje się również w  Mikorzynie w gminie Lubanie.

Z Archiwum Państwowego. Jerzy Pieszkański.

Kawaler orderu Virtuti Militari.
Jego pomnik zakopano na czas okupacji

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

2 myśli na temat “Mogiła Jerzego Pieszkańskiego por. Marynarki dowódcy statku Moniuszko poległego pod Bobrownikami w 1920 roku

Możliwość komentowania jest wyłączona.