Miejsce pamięci – symboliczna mogiła Porucznika Marynarki Jerzego Pieszkańskiego w Mikorzynie

Lokalizacja: Mikorzyn

Idź do tego miejsca!

Wydarzenia wojenne miały miejsce 14 sierpnia 1920 roku w okolicach Bobrownik Mikorzyna i Nieszawy.  Rosjanie zorganizowali zasadzkę na przepływające Wisłą transporty zaopatrzenia. Ofiarą padł prywatny holownik „Lubecki”, który został zdobyty, a załogę wzięto do niewoli.
Statek uzbrojony ORP „Moniuszko” z III Dywizjonu Flotylli Wiślanej, który płynął z kierunku Torunia, na wysokości zamku w Bobrownikach i Mikorzyna zaatakował rosyjską przeprawę przez Wisłę, został ostrzelany przez oddział sowiecki z III Korpusu Konnego Gaj- Chana. Pociski z broni maszynowej uszkodziły statek poniżej linii wody. Zabity został Józef Mizera, cywilny kapitan statku. Wtedy dwudziestoletni dowódca ppor. mar. Jerzy Pieszkański skierował statek na przeciwległy brzeg, gdzie rozładowano amunicję i ewakuowano załogę, która na brzegu rzeki dalej kontynuowała ostrzał wroga. Podporucznik Jerzy Pieszkański zmarł w wyniku odniesionych ran. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika marynarki i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy.

 

Ppor. Pieszkańskiego pochowano w płytkim grobie w pobliżu Mikorzyna. Po kilkunastu dniach jego ciała ekshumowano i statkiem przewieziono do Włocławka. Został pochowany  na cmentarzu komunalnym. Tutaj znajduje się także grób kapitana Antoniego Mizery.

Zobacz również:

Zobacz także:

 

Z Archiwum Państwowego. Jerzy Pieszkański.

Kawaler orderu Virtuti Militari.
Jego pomnik zakopano na czas okupacji

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

Jedna myśl na temat “Miejsce pamięci – symboliczna mogiła Porucznika Marynarki Jerzego Pieszkańskiego w Mikorzynie

Możliwość komentowania jest wyłączona.