Pomnik ks. Jana Długosza

Lokalizacja: ul. Łęgska 26, przed gmachem Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Data odsłonięcia: 4 października 2018 r. Na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed gmachem Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku odsłonięto pomnik patrona placówki. Przedsięwzięcie zainicjowano w styczniu 2016 r., wskazując na obchodzone w 2018 r. stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości „jako okazję do spektakularnego uczczenia i podkreślenia znaczenia osoby ks. Jana Długosza i jego zasług dla Polski” (z odezwy komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Szkoły im. ks. Jana Długosza we Włocławku).
Realistycznie przedstawioną postać Długosza, nadnaturalnej wielkość (2,60 m), odlano w brązie i osadzono na granitowym cokole. Autorami projektu pomnika są: Andrzej Borcz, profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, i dr Maciej Wierzbicki, asystent Wydziału, wraz ze studentami: Zofią Czerkiewicz, Pawłem Drozdem, Edytą Pukaluk, Bartłomiejem Schmidtem, Adrianną Sztandarską, Anną Świąć i Arturem Wojtą. Pomnik włocławski jest jedynym w Polsce przedstawieniem Długosza w pozycji stojącej. Wizerunki pełnopostaciowe siedzącego dziejopisa, zobaczymy w Kłobucku i Pabianicach, w Tarnobrzegu – pamiątkowy głaz z tablicą ku jego czci, a w Krakowie i Nowej Brzeźnicy k. Radomska – popiersia.
Jan Długosz studiował w Akademii Krakowskiej (1428-1431), w 1440 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był kanonikiem krakowskim, sandomierskim, gnieźnieńskim, w 1480 r. nominowany na biskupa lwowskiego. W latach 1431-1455 pełnił funkcje: sekretarza, kanclerza i zarządcy majątku biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Był też drugim, obok Kallimacha, wychowawcą synów króla Kazimierze IV Jagiellończyka.
Andrzej Borcz (rocznik 1957), po studiach na Kierunku Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1983 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1984 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1998 r. prowadzi pracownię I roku kierunku Rzeźby. Miał siedem wystaw indywidualnych, brał udział w 19 wystawach zbiorowych.
Maciej Wierzbicki (rocznik 1978), studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z rzeźby w 2004 r. w pracowni prof. Józefa Szczypki. Zajmuje się rzeźbą, małą formą i medalierstwem. Od 2005 r. asystent w Zakładzie Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. Autor wystaw indywidualnych, bierze udział w wystawach zbiorowych i plenerach rzeźbiarskich (źródło: http://www.rzezba.umk.pl).

Ks. Jan Długosz herbu Wieniawa (łac. Ioannes Dlugossius, Longinus; ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – polski historyk, kronikarz, twórca dzieła Historia, duchowny, geograf, pierwszy heraldyk polski, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka. Źródło: Wikipedia

Zobacz również w tym miejscu:

Zobacz również:

Idź do tego miejsca!

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?