Mogiła Bogumiła Aspisa – polskiego poety, dramatopisarza i publicysty epoki pozytywizmu

Lokalizacja: Aleja Chopina – cmentarz komunalny.  sektor 54, rząd 8, grób 85

Zobacz na GROBONET

Bogumił Aspis – ps. Jakub Szatan. Urodzony w 1842 w Tuszowie. Zmarł 23 maja 1898 we Włocławku – polski poeta, dramatopisarz i publicysta epoki pozytywizmu.

W 1880 roku z powodu represji carskich przeprowadził się do Włocławka. Pracował jako nauczyciel w Szkole Realnej oraz Żeńskiej Szkole Średniej Aleksandry Hecker, swojej późniejszej żony. Dał się też poznać jako animator życia kulturalnego Włocławka.

Zobacz także:

Zobacz również:

Idź do tego miejsca!

Akt ślubu pomiędzy Bogumiłem Aspisem a Aleksandrą Hecker

Akt 76/1884 Włocławek

Działo się we Włocławku 25.08.1884 roku o godzinie 7 po południu.
Oświadczamy, że w obecności świadków Juliana Hekkera porucznika 14-go Piechotnego Ołonieckiego Pułku kwaterującego przy sztabie tegoż Pułku w mieście Łomży, lat 29 i Kazimierza Hekkera telegrafisty przy Warszawsko-Wiedeńskiej Żelaznej Drodze, mieszkającego w mieście Piotrkowie lat 24, zawarto wczorajszego dnia religijny związek małżeński między BOGUMIŁEM ASPIS nauczycielem Włocławskiej Realnej Szkoły, wdowcem po Kazimierze z domu Pietraszewskiej zmarłej w Warszawie, nieżyjącej od 2-ch lat, jak wynika z przedstawionego przez niego zaświadczenia, urodzony w guberni lubelskiej w Tuszowie, synem Jana Aspis i nie żyjącej jego żony Matyldy, z domu Zwierzynka, lat 25, mieszkającym we Włocławku, i: ALEKSANDRĄ HEKKER, panną, urodzoną w mieście Nieszawie, córką urzędnika Antoniego i Natalii z domu Madalińskiej małżonków Hekker, lat 24, mieszkającą we Włocławku.
Małżeństwo to poprzedziła 1 zapowiedź opublikowana w tutejszym kościele 17 sierpnia tego roku. Od dwóch zapowiedzi nastąpiło zwolnienie Włocławskiej Generalnej Konsystorii z 12 sierpnia tego roku, za numerem 1640. Pozwolenie dane na przystąpienie do ślubu przez Dyrektora Włocławskiej Realnej Szkoły z 11 sierpnia tego roku za numerem 1366, przedstawiono. Pozwolenie rodziców panny młodej obecnych osobiście przy akcie małżeństwa oświadczono słownie.
Nowo poślubieni oświadczają, że zawarli umowę przedślubną u Notariusza Władysława Nowcy 11/23 tego miesiąca i roku za numerem 1150.
Religijny obrzęd zaślubienia przeprowadził Ksiądz Julian Biały wikariusz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie za zgodą Konsystorza Włocławskiej Parafii.
Akt ten po przeczytaniu przez nas i obecnych przy ślubie podpisany został.
Administrator Włocławskiej Parafii Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego Jan Śliwiński podpisali Bogumił Aspis, Aleksandra Hecker, Julian Hecker ,K.Hecker.

Tłumaczenie: Barbara Lendzion.

Idź do tego miejsca!

Napisz swój komentarz

co o tym myślisz?

Jedna myśl na temat “Mogiła Bogumiła Aspisa – polskiego poety, dramatopisarza i publicysty epoki pozytywizmu

Możliwość komentowania jest wyłączona.